Czym jest ortokorekcja?
Ortokorekcja to metoda korekcji wady wzroku za pomocą specjalistycznych sztywnych soczewek kontaktowych, w których pacjent śpi.
Soczewki te delikatnie modelują rogówkę podczas snu a po zdjęciu ich rano pozwalają na ostre widzenie w ciągu dnia, bez konieczności zakładania okularów lub tradycyjnych soczewek miękkich.
Dla kogo?
Przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z pogłębiającą się krótkowzrocznością
oraz osób, które nie lubią bądź nie mogą z różnych powodów nosić okularów a źle tolerują soczewki kontaktowe i obawiają się przeprowadzenia zabiegu chirurgii refrakcyjnej jako metody inwazyjnej.
Zalety i korzyści ortokorekcji
Metoda nieinwazyjna i całkowicie odwracalna.
Jest to metoda, którą można przerwać w każdym momencie, zaprzestając dalszego zakładania soczewek na noc, a wada wzroku w ciągu kilku dni powróci do stanu wyjściowego (rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu).
ORTOKOREKCJA MOŻE WPŁYNĄĆ NA SPOWOLNIENIE POGŁĘBIAJĄCEJ SIĘ KRÓTKOWZROCZNOŚCI!!!
Uzyskano skuteczność nowoczesnych metod ortokorekcji w zakresie spowolnienia progresji krótkowzroczności u dzieci o 30-50%, w porównaniu do korekcji okularowej i miękkich soczewek kontaktowych.
Szacuje się, że w przypadku najczęściej występującej krótkowzroczności, tzw. krótkowzroczności szkolnej, średni przyrost wady mieści się w zakresie 0,5-1,0 dioptriii rocznie.
Jak to działa?
W oku bez wady wzroku promienie ogniskują się na siatkówce i tam powstaje ostry obraz bez potrzeby stosowania korekcji.
W oku z krókowzrocznością promienie skupiają się przed siatkówką (gdyż gałka oczna zaczyna się wydłużać) a na siatkówce postaje niewyraźny obraz, dlatego widzenie na odległość jest złe. Wymaga to zastosowania korygujących soczewek rozpraszających czyli tak zwanych minusów. Po korekcji ostry obraz na siatkówce powstaje tylko w jej części centralnej a w części peryferyjnej obraz nadal jest niewyraźny co stanowi impuls do dalszego wzrostu długości gałki ocznej. Tak działają soczewki okularowe jak i tradycyjne soczewki miękkie zakładane w ciągu dnia.
W okresie dojrzewania u większości dzieci następuje intensywny wzrost co prowadzi również do wzrostu długości osiowej gałki ocznej a tym samym wzrostu wady i pogłębiania się krótkowzroczności. Zatem należałoby ograniczyć wzrost gałki ocznej aby spowolnić progresję krótkowzroczności.
Soczewki ortokorekcyjne zakładane na noc modelują w sposób odwracalny centralną część rogówki. Zmiana kształtu rogówki po zdjęciu soczewki pozwala na rozogniskowanie siatkówkowe dając ostry obraz na siatkówce zarówno w jej części centralnej jak i obwodowej. Przyczynia się to tym samym do ograniczenia przyrostu długości gałki ocznej i progresji krótkowzroczności.
Regularne stosowanie soczewek ortokorekcyjnych w dużym stopniu przyczynia się do spowolnienia narastania krótkowzroczności u dzieci!
Soczewki ortokorekcyjne dobierane są indywidualnie dla każdego pacjenta i przeznaczone do użytkowania przez okres 12 miesięcy. Po tym czasie następuje wymiana soczewki na nową.
Metoda korekcji jest bezpieczna u dzieci. Pozwala na wszelką aktywność szkolną i sportową bez potrzeby noszenia okularów i bez obaw o ciągle połamane oprawki.
Piśmiennictwo:
1.Anstice NS, Phillips JR. Effect of dual-focus soft contact lens wear on axial myopia progression in children. Ophthalmology 2011;118:1152-1161
2. Sankaridurg P, Holden B, Smith E 3rd i wsp. Decrease in rate of myopia progression with a contact lens designed to reduce relative peripheral hyperopia: one-year results. Invest Ophthalmol Vis Sci 2011;52:9362-9367.
3. Kakita T, Hiraoka T, Oshika T. Influence of overnight orthokeratology on axial length elongation in childhood myopia. Invest Ophthalmol Vis Sci 2011;52:2170-2174.
4. Hiraoka T, Kakita T, Okamoto F, Takahashi H, Oshika T. Long-term effect of overnight orthokeratology on axial length elongation in childhood myopia: a 5-year follow-up study. Invest Ophthalmol Vis Sci 2012;53:3913-3919.
5. Santodomingo-Rubido J, Villa-Collar C, Gilmartin B, Gutierrez-Ortega R. Myopia control with orthokeratology contact lenses in Spain: refractive and biometric changes. Invest Ophthalmol Vis Sci 2012;53:5060-5065.