SPECYFIKA BADANIA OKULISTYCZNEGO U MAŁYCH DZIECI

Dzieci są szczególną grupą pacjentów okulistycznych. Nie współpracują przy badaniu tak jak osoby dorosłe, czasem wręcz protestują głośno i stanowczo. Przy odrobinie cierpliwości, pomocy i zrozumieniu rodziców można każdego małego pacjenta zbadać.

Przede wszystkim- dokładne badanie wymaga podania kropli poszerzających źrenice i porażających akomodację (np Tropicamid) – bez tego nie ma możliwości dokładnej oceny wady wzroku u dziecka. W gabinecie staramy się podawać krople delikatnie ale czasem trzeba będzie dziecko chwilę przytrzymać. Po podaniu kropli dziecko może przez chwilę płakać – zwykle uspokaja się szybko. To najtrudniejsza część badania – pozostałe etapy nie są ani bolesne ani nieprzyjemne, choć czasem konieczne jest znowu przytrzymanie dziecka gdy odwraca głowę przed światłem aparatu. Oczekiwanie na zadziałanie kropli trwa minimum 30 minut.

W badaniu dzieci zwykle używamy innych aparatów niż u dorosłych, najczęściej w postaci ręcznej/mobilnej, zwłaszcza u dzieci poniżej 3 roku życia, a w trakcie badania rodzic trzyma dziecko na swoich kolanach. Niemowlęta zwykle kładziemy do badania na leżance.

Nasz gabinet jest dostosowany do badania nawet najmniejszych dzieci: noworodków i niemowląt, w tym wcześniaków.

Gabinet zaopatrzony jest w: ręczną lampę szczelinową do oceny przedniego  odcinka oka, wziernik pośredni Fisona do oceny dna oka (w tym badania retinopatii wcześniaków), autorefraktometr ręczny do badania wady refrakcji, tonometr Icare do oceny ciśnienia śródgałkowego. patrz: wyposażenie gabinetu