• Badanie okulistyczne

– ocena ostrości wzroku

– ocena ustawienia i ruchomości gałek ocznych

– badanie widzenia steroskopowego

– badanie wady wzroku (refrakcji) z użyciem autorefraktometru stacjonarnego, ręcznego lub skiaskopii

– dobór szkieł korekcyjnych

– ocena przedniego odcinka gałki ocznej w lampie szczelinowej: aparatu ochronnego, tęczówki, źrenicy, soczewki

– badanie dna oka – ciała szklistego, tarczy nerwu wzrokowego, siatkówki – z użyciem soczewki Volka w lampie szczelinowej, wziernika bezpośredniego lub pośredniego wziernika Fisona

– pomiar ciśnienia śródgałkowego – z użyciem tonometru Schiotza lub tonometru Icare

UWAGA: do dokładniejszej oceny dna oka konieczne jest podanie kropli poszerzających źrenicę. Do tego celu stosuje się zwykle 1% Tropicamid. Działanie kropli utrzymuje sie do 3 godzin. Nie należy wtedy prowadzić samochodu, widzenie jest przez ten okres obniżone, zwiększa się też wrażliwość na światło.

U DZIECI do dokładnej oceny wady wzroku zawsze KONIECZNE JEST podanie kropli jw – czasem nawet trzykrotnie – aby uzyskać pełne poszerzenie źrenicy i porażenie akomodacji. patrz: specyfika badania okulistycznego u dzieci

Po podaniu kropli pacjent oczekuje na badanie poza gabinetem. Czas, po którym krople zaczynają działać i badanie będzie możliwe, to minimum 30 minut.

  • Badanie noworodków i niemowląt w kierunku retinopatii wcześniaków.
  • Leczenie wrodzonej niedrożności dróg łzowych (umawianie na zabieg jest możliwe tylko po wcześniejszym badaniu i kwalifikacji).
  • Topografia rogówki.
  • Laseroterapia siatkówki.
  • Kontrola krótkowzroczności – dobór szkieł korekcyjnych, miękkich soczewek nagałkowych, dobór sztywnych soczewek ortokeratologicznych, stosowanie niskich stężeń atropiny w kroplach u dzieci krótkowzroczność.
  • Drobne zabiegi powiekowe: podwijanie powieki dolnej, wycięcie gradówki i innych zmian powiek w znieczuleniu miejscowym.